هدست واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش

بهزاد داشاب
16 خرداد 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش

هدست واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​

این بار apple vision pro آمده است که همه معادلات را به هم بزند

محصولی کاملا منحصر به فرد و جدید از غول تکنولوژی آمریکا، تا آمدن آن یک سال دیگر باید صبر کنیم، باتوجه به قیمت بالای آن می‌دانیم که خرید آن برای خیلیا ممکن نیست بنابراین جز کالای تقریبا لوکس حساب می‌شود

اگر عینک هوشمند واقعیت ترکیبی اپل هم اکنون در بازار کشور موجود بود قطعا رقم بالای 200 میلیون را برای آن باید در نظر می‌گرفتیم.

pple Vision Pro یک هدست واقعیت ترکیبی آینده است که توسط Apple Inc aتوسعه یافته است. این هدست در تاریخ 5 ژوئن 2023 در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی 2023 (WWDC) معرفی شد و قرار است در سال 2024 در ایالات متحده برای خرید در دسترس باشد.

این اولین ورود اپل به یک دسته محصول اصلی جدید از زمان اپل واچ است که در سال 2015 عرضه شد، این محصول دریچه‌ای جدید به چشم اندازی برای آینده تجهیزات الکترونیکی هوشمند است.

اپل Vision Pro را به عنوان یک “کامپیوتر فضایی” توصیف کرده است، که در آن رسانه‌های دیجیتال با دنیای واقعی ادغام می‌شوند و ورودی‌های فیزیکی مانند حرکات حرکتی، ردیابی چشم و ورودی صوتی می‌توانند برای تعامل با سیستم مورد استفاده قرار گیرند. این هدست یک دستگاه مستقل است که visionOS را اجرا می‌کند، مشتق شده از iOS که برای نرم‌افزار واقعیت توسعه یافته طراحی شده است.

این دستگاه تماشای ویدیویی همه جانبه، چندوظیفگی جدی، تعداد زیادی بازی و تماس‌های FaceTime را ارائه می‌کند. با این حال، برای توجیه قیمت 3500 دلاری به اپلیکیشن‌های واقعاً قاتل نیاز دارد.

دیگر محصول مدرن اپل، دستگاه روی صورت شما می‌نشیند، چشمان شما را پنهان می‌کند، و با حرکات دست شما هماهنگ می‌شود، ارگان‌های حسی که بخش مهمی از تجربه زیست انسان هستند، اولین بار است که یک محصول اپل چنین نفوذی را در زندگی مردم انجام می‌دهد.

هدست واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش

سرگذشت غم انگیز نسل‌های قبلی عینک‌های واقعیت مجازی، آیا ویژن پرو تکرار یک ایده قدیمی و شکست خورده است؟

Vision Pro آخرین مورد از مجموعه‌ای از هدست‌های پرمخاطب و پرطرفدار برای نجات این تکنولوژی است که برای ارائه واقعیت افزوده، واقعیت مجازی یا هر دو طراحی شده‌اند. پیشینیان آن عبارتند از Meta’s Quest Pro، HoloLens مایکروسافت، Magic Leap 2 و Google Glass – چهار هدست فوق‌العاده‌ای که به‌عنوان جابه‌جایی پارادایم مطرح شده‌اند، که همه آن‌ها غم‌انگیز بودند. بدون شک Vision Pro جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکرار این ایده است. این چالشی را که با آن روبرو می‌شود تغییر نمی‌دهد، این همان چالشی است که هر هدست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پیش از آن را با مشکل مواجه کرده است.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد نمی‌خواهند زمان زیادی را با استفاده از این نوع دستگاه‌ها صرف کنند، به دلایل زیبایی شناختی (ماسک غواصی برای خوابیدن)، دلایل عملی (دست‌وپاگیر، محدودکننده فعالیت) و دلایل اجتماعی (این یک اتاق انزوا است که روی چشمان خود می‌لغزید تا به جای واقعیت مشترک ما یک شبیه‌سازی فردی از جهان را تجربه کنید). این حقیقت اساسی که اشتها برای هدست‌های روزانه وجود ندارد، قبلاً به پذیرش Vision Pro آسیب رسانده است. واکنش عموم مردم به یک اعلامیه بزرگ جدید اپل، این بار با شک و تردید همراه شده است، و بسیاری از مردم اشاره می‌کنند که بازار VR/AR در حال حاضر مملو از خرابی‌هایی با نام‌های جسورانه است.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 1

با توجه به شکست‌های قبلی برندهای بزرگ در دنیای VR می‌گویند ممکن است بازار فقط به اپل نیاز داشته باشد

حتی ارزیابی‌های مشتاقانه‌تر از ویژن پرو نیز به این استدلال بازمی‌گردند که اپل در سخت‌افزار آنقدر خوب است که نمی‌تواند شکست بخورد. این مانند یک شرکت فناوری معمولی نیست، یک شرکت فناوری جالب است. برای مثال، کوین روز از نیویورک تایمز می‌گوید: «ممکن است بازار فقط به اپل نیاز داشته باشد.

اپل سابقه غیرقابل انکار چشمگیری در تبدیل گجت‌های خاص سابقاً در همه جا دارد – حتی اگر گجت‌های خاص به نوعی احمقانه باشد. یادمان نمی‌رود که اپل واچ آمد و همه شرکت‌های دیگر به دنبال آن رفتند، یادمان نمی‌رود تمام سیستم عامل‌های دنیای تلفن‌های هوشمند همه از ios ایده گرفته‌اند.

نفوذ اپل، دوباره! این بار برای گجتی با گذشته ی‌ناکام، اگر هر شرکتی بتواند هدست‌های واقعیت مجازی/واقعیت ترکیبی را برای پوشیدن روزانه جذاب جلوه دهد، مطمئناً اپل باید آن را باید تایید کند تا دیگران آن را باور کنند.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 6

دلیلی وجود دارد که حتی کارمندان خود اپل در مورد ویژن پرو ابراز تردید کرده‌اند: این یک فروش سخت در سطح مفهومی است، بنابراین مهم نیست که اجرا چگونه به نظر می‌رسد، انجام آن دشوار است. بدتر از آن، اجرا ناقص است. اگر اپل راهی برای ساخت یک هدست واقعیت ترکیبی با وزن 4 اونس یا عملکرد بیشتر شبیه عینک‌های معمولی پیدا می‌کرد، شاید. با این حال، در حال حاضر، به‌روزرسانی کمی شیک‌تر را به ژانر هدست‌هایی ارائه می‌دهد که ظاهری کاملاً عجیب و غریب دارند.

علی‌رغم وجود حداقل تصاویر محرمانه مدیران یا رسانه‌ها با هدست‌هایی که روی صورتشان بسته شده است، مواد تبلیغاتی که اپل برای توضیح کاربرد آن انتخاب کرده است، بر این موضوع تأکید دارد: این یک وسیله ضداجتماعی است، وسیله‌ای که افراد عادی کاملاً منطقی هستند که آن را رد کنند. و حتی تمسخر

این شرکت به‌ویژه برای یک تصویر تبلیغاتی که پدری را به همراه فرزندان خردسالش در حال پوشیدن این دستگاه در خانه‌شان به تصویر می‌کشد، به صورت آنلاین مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی که بچه‌ها روی زمین بازی می‌کنند، پدر نگاه می‌کند که Vision Pro خود را می‌پوشد.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 2

می‌گیرد و آواتار را تماشا می‌کند. یا به نسخه‌ای فراگیر از FaceTime نگاه کنید. به‌طور کارتونی دیستوپیایی به نظر می‌رسد، بیشتر شبیه بازاریابی برای یک قسمت خاص از Black Mirror است تا چیزی که یک شرکت فناوری عمداً برای جذب مردم انتخاب می‌کند – مگر اینکه بازار هدف آن‌ها والدینی که از نظر عاطفی بی‌نظم هستند باشند.

 

علاوه بر این، Apple Vision Pro می‌تواند به عنوان یک کامپیوتر یا آی پد عمل کند و یک فروشگاه برنامه گسترده خواهد داشت.

عکس‌ها و فیلم‌های سه بعدی:

اپل ویژن پرو به لطف 12 دوربین و 6 میکروفون خود می‌تواند فیلم ضبط کند و عکس‌های فضایی بگیرد. این اجازه می‌دهد تا خاطرات را ثبت کنید و بعداً آنها را به صورت سه بعدی زنده کنید.

آواتارهای مجازی:

اپل ویژن پرو با کمک دوربین می‌تواند یک آواتار مجازی برای برقراری تماس یا سایر برنامه‌ها ایجاد کند. آواتار می‌تواند حرکات صورت و چشم کاربر را تشخیص دهد تا آنها را تکرار کند و واقع گرایی بیشتری ارائه دهد.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 5

جلسات سه بعدی با اپل ویژن پرو:

جلسات فیس تایم نیز نسخه واقعیت افزوده خود را خواهند داشت که می‌توان از آواتارها استفاده کرد. کاربر می‌تواند یک جلسه داشته باشد و شرکت کنندگان تماس را در پنجره‌های جداگانه در مقابل آنها مشاهده کند.

“EyeSight” برای نمایش چشمان کاربر:

هنگامی که کاربر عینک را می‌گذارد، یک صفحه نمایش خارجی می‌تواند چشمان خود را به دنیای بیرون نشان دهد. این امر ارتباط بین کاربران Apple Vision Pro را تسهیل می‌کند.

زمانی که کاربر به طور کامل در واقعیت مجازی غوطه ور شود، سیستم لنزها را به صورت سیاه نمایش می‌دهد. هنگامی که در واقعیت مختلط و در نتیجه دیدن محیط واقعی، نمایشی از چشم‌ها ظاهر می‌شود. به این ترتیب، افراد اطراف می‌دانند که کاربر می‌تواند با آنها تعامل داشته باشد.

اینها برخی از قابلیت‌هایی است که اپل ویژن پرو جدید به همراه دارد. حالا بیایید در مورد ویژگی‌ها و مشخصات عینک صحبت کنیم.

ویژگی‌ها و مشخصات اپل ویژن پرو:

قسمت جلویی Apple Vision Pro از شیشه ساخته شده است و بدنه آلومینیومی آن را به “Light Seal” متصل می‌کند. این قسمتی است که متناسب با چهره کاربر است و نور خارجی را مسدود می‌کند. بند از پارچه الاستیک ساخته شده است و با چرخاندن یک چرخ کوچک می‌توان عینک را تنظیم کرد.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 3

پردازنده دو تراشه‌ای:

Apple Vision Pro دارای دو پردازنده است تا تجربیات سه بعدی پیچیده‌ای را برای شما فراهم کند. Apple M2 (قوی‌ترین تراشه‌ای که در حال حاضر در عینک‌های VR استفاده می‌شود) گرافیک پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد، سیستم VisionOS و الگوریتم‌های بصری را اجرا می‌کند.

از سوی دیگر، تراشه جدید اپل R1 برای پردازش اطلاعات دوربین‌ها، سنسورها و میکروفون‌ها طراحی شده است. می‌تواند تصاویر گرفته شده را در 12 میلی ثانیه انتقال دهد.

نمایش بیش از 4k در هر چشم،

نمایشگرهای میکرو OLED اپل ویژن پرو دارای 23 میلیون پیکسل هستند. این رزولوشن بالاتر از 4K برای هر چشم ارائه می‌دهد که از هدست‌های دیگر پیشی می‌گیرد.

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 7

ردیابی دقیق چشم برای از بین بردن نیاز به کنترلر:

سیستم ردیابی Apple Vision Pro متشکل از LED‌ها و دوربین‌های مادون قرمز است که الگوهای نور نامرئی را بر روی چشم‌ها پخش می‌کند. این اطلاعات دقیقی در مورد حرکت چشم ارائه می‌دهد و نیاز به کنترلر را از بین می‌برد. کاربر می‌تواند عناصر را به سادگی با نگاه کردن به آنها و انجام یک حرکت با دست خود انتخاب کند.

ردیابی دست با ردیابی چشم ترکیب می‌شود تا حرکات کاربر را پیش‌بینی کند. این اجازه می‌دهد تا برای تشخیص دقیق‌تر از مقاصد آنها.

سیستم صوتی فضایی Apple Vision Pro:

دو غلاف صوتی که در کنار گوش‌ها قرار گرفته‌اند، صدای شخصی‌سازی شده را ارائه می‌دهند و به کاربر اجازه می‌دهند آنچه را که در اطراف آنها اتفاق می‌افتد بشنود. سیستم صوتی فضایی محیط را با استفاده از حسگرها برای تطبیق با آن تجزیه و تحلیل می‌کند.

 

واقعیت ترکیبی اپل، بنیان سبک نوین رایانش​ 8

باتری خارجی با 2 ساعت عمر باتری:

باتری اپل ویژن پرو خارجی است و برای کاهش وزن در بدنه هدست تعبیه نشده است. عمر باتری آن 2 ساعت است. با این حال، این عینک می‌تواند برای استفاده تمام روز به برق متصل شود.

سیستم امنیتی اپل ویژن پرو:

Apple Vision Pro دارای سیستم امنیتی معروف به Optic ID است. اطلاعات منحصر به فرد عنبیه کاربر را تجزیه و تحلیل و تشخیص می‌دهد.

این عینک واقعیت ترکیبی اپل، سرمایه‌گذاری جدید این شرکت است و با هدست‌هایی مانند Pico 4 یا Meta Quest 2 رقابت خواهد کرد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.